Si t'i dërgoni mbështjellje vetes në Instagram. (Përditëso!)

Krijuar 16 mars, 2024
Dërgoni mbështjellje për veten tuaj

Si një përdorues i zjarrtë i Instagramit, jam gjithmonë në kërkim të veçorive dhe mënyrave të reja për të përmirësuar përvojën time në platformë. Së fundmi, zbulova një truk të mrekullueshëm që më lejon të dërgoj bobina vetes në Instagram. Kjo veçori ka qenë një ndryshim i lojës për mua, pasi më lejon të ruaj dhe të ndaj me lehtësi rrotullat e mia të preferuara. Në këtë artikull, unë do të ndaj me ju pse dëshironi t'i dërgoni mbështjellje vetes, si ta bëni këtë hap pas hapi, përfitimet e kësaj veçorie, mënyrat krijuese për të përdorur bobinat e dërguara, zgjidhjen e problemeve të zakonshme dhe mënyra të tjera për të ruani dhe shpërndani rrotullat në Instagram.

Pse dëshironi t'i dërgoni mbështjellje vetes?

Ju mund të pyesni veten, pse do të doja të dërgoja bobina vetes në Instagram? Epo, ka disa arsye pse kjo veçori mund të jetë tepër e dobishme. Së pari, duke i dërguar mbështjellje vetes, mund t'i ruani lehtësisht për t'i parë më vonë. Algoritmi i Instagram-it po ndryshon vazhdimisht dhe bobinat që shihni sot mund të futen në furnizimin tuaj nesër. Duke i dërguar bobinat vetes, ju siguroni që të keni akses të lehtë në to sa herë që dëshironi.

Së dyti, dërgimi i bobinave tek vetja ju lejon të kuroni një koleksion të përmbajtjes tuaj të preferuar. Pavarësisht nëse janë video qesharake, citate frymëzuese ose udhëzime të dobishme, mund të krijoni një bibliotekë të personalizuar me bobina që mund t'i rivizitoni sa herë që keni nevojë për një marrje ose ndonjë frymëzim. Kjo mund të jetë veçanërisht e dobishme për krijuesit e përmbajtjes që duan të studiojnë dhe të mësojnë nga teknikat e krijuesve të tjerë.

Si t'i dërgoni mbështjellje vetes në Instagram

Tani që kuptojmë përfitimet e dërgimit të mbështjellësve tek ne, le të zhytemi në udhëzuesin hap pas hapi se si ta bëjmë atë. Procesi është relativisht i thjeshtë dhe mund të bëhet në vetëm disa prekje. Ja se si:

 1. Hapni aplikacionin Instagram në pajisjen tuaj celulare dhe lundroni te bobina që dëshironi t'i dërgoni vetes.
 2. Prekni ikonën me tre pika (…) që ndodhet në këndin e poshtëm djathtas të rrotullës.
 3. Nga opsionet që shfaqen, trokitni lehtë mbi butonin "Dërgo te".
 4. Në shiritin e kërkimit, shkruani emrin tuaj të përdoruesit dhe zgjidhni atë nga sugjerimet.
 5. Klikoni në butonin "Dërgo" dhe voila! Bobina do të dërgohet në mesazhet tuaja të drejtpërdrejta.

A mund t'i dërgoni mbështjellje vetes në Instagram?

Absolutisht! Instagram ju lejon t'i dërgoni mbështjellje vetes ashtu siç do t'i dërgonit tek çdo përdorues tjetër në platformë. Kjo veçori nuk kufizohet as në përmbajtjen tuaj. Ju mund të dërgoni rrotulla të krijuara nga përdorues të tjerë, për sa kohë që llogaritë e tyre janë publike. Kjo hap një botë mundësish për ruajtjen dhe ndarjen e përmbajtjes që rezonon me ju.

Përfitimet e dërgimit të bobinave për veten tuaj

Dërgimi i bobinave vetes në Instagram ofron disa përfitime. Së pari, ju lejon të krijoni një koleksion personal të përmbajtjes tuaj të preferuar. Pavarësisht nëse janë video qesharake, mësime informuese ose pamje mahnitëse, ju mund të kuroni një bibliotekë që pasqyron interesat dhe preferencat tuaja.

Së dyti, dërgimi i bobinave tek vetja siguron që ju të keni akses të lehtë në përmbajtjen që ju pëlqen, edhe nëse ajo groposet në burimin tuaj ose zhduket nga faqja e eksplorimit. Kjo është veçanërisht e dobishme për krijuesit e përmbajtjeve që duan të studiojnë dhe të mësojnë nga teknikat e krijuesve të tjerë. Duke i ruajtur mbështjelljet për veten tuaj, mund t'u referoheni atyre sa herë që keni nevojë për frymëzim ose dëshironi të analizoni aspekte specifike të përmbajtjes.

Së fundmi, dërgimi i mbështjellësve tek vetja ju mundëson t'i ndani ato lehtësisht me të tjerët. Ndoshta keni hasur në një mbështjellje që mendoni se shoku juaj do ta pëlqente, ose dëshironi të shfaqni përmbajtjen tuaj të preferuar në një prezantim ose postim në blog. Duke i dërguar rrotullat në mesazhet tuaja të drejtpërdrejta, mund t'i përcillni lehtësisht te të tjerët ose t'i shkarkoni për përdorim jashtë linje.

Mënyra kreative për të përdorur bobinat e dërguara

Tani që dini se si t'i dërgoni rrotullat vetes dhe përfitimet që ofron, le të shqyrtojmë disa mënyra krijuese për të përdorur këtë veçori:

 1. Krijoni një tabelë personale të humorit: Nëse jeni artist ose stilist, mund të përdorni bobinat e dërguara për të kuruar një tabelë humori për projektin tuaj të ardhshëm. Ruani bobinat që ju frymëzojnë, qofshin ato paleta ngjyrash, modele ose teknika artistike.
 2. Ndani përmbajtjen me ekipin tuaj: Nëse jeni duke punuar në një projekt bashkëpunues, dërgimi i rrotullave për veten tuaj mund të jetë një mënyrë e shkëlqyer për të ndarë përmbajtjen me ekipin tuaj. Mund t'i përcillni me lehtësi bobinat kolegëve tuaj, duke u siguruar që të gjithë të jenë në të njëjtën faqe.
 3. Planifikoni strategjinë tuaj të përmbajtjes: Si krijues i përmbajtjes, është e rëndësishme të qëndroni të përditësuar me tendencat dhe teknikat më të fundit. Duke i dërguar mbështjellje vetes, mund të krijoni një bibliotekë frymëzimi që mund t'ju ndihmojë të planifikoni strategjinë tuaj të përmbajtjes dhe të qëndroni përpara kurbës.
 4. Krijoni një furnizim të kuruar: Nëse po kërkoni të krijoni një furnizim koheziv dhe tërheqës vizualisht në Instagram, dërgimi i bobinave për veten tuaj mund të jetë një mënyrë e shkëlqyer për të kuruar përmbajtjen që përputhet me estetikën tuaj. Ju mund të studioni bobinat dhe të analizoni se çfarë i bën ata tërheqës vizualisht, dhe më pas t'i zbatoni ato parime në përmbajtjen tuaj.
Dërgoni mbështjellje për veten tuaj 2

Zgjidhja e problemeve të zakonshme kur dërgoni bobina vetes

Ndërsa dërgimi i bobinave për veten tuaj në Instagram është përgjithësisht një proces i qetë, mund të ketë disa probleme të zakonshme që mund të hasni. Këtu janë disa këshilla për zgjidhjen e problemeve për t'ju ndihmuar t'i kapërceni ato:

 1. Lidhja e ngadaltë e internetit: Nëse po përjetoni një lidhje të ngadaltë interneti, dërgimi i rrotullës mund të zgjasë më shumë. Sigurohuni që jeni lidhur me një rrjet të qëndrueshëm Wi-Fi ose provoni të dërgoni rrotullën kur të keni një lidhje më të mirë.
 2. Përditësimet e aplikacioneve: Instagram publikon shpesh përditësime për të përmirësuar performancën e aplikacionit dhe për të rregulluar defektet. Nëse keni probleme me dërgimin e bobinave tek vetja, sigurohuni që të keni të instaluar në pajisjen tuaj versionin më të fundit të aplikacionit.
 3. Cilësimet e llogarisë: Sigurohuni që cilësimet e llogarisë suaj t'ju lejojnë të merrni mesazhe të drejtpërdrejta nga vetja. Shkoni te cilësimet e llogarisë tuaj dhe kontrolloni opsionet e privatësisë për t'u siguruar që mund të dërgoni dhe merrni mesazhe nga llogaria juaj.

Mënyra të tjera për të ruajtur dhe ndarë rrotullat në Instagram

Ndërsa dërgimi i bobinave tek vetja është një mënyrë e përshtatshme për të ruajtur dhe ndarë përmbajtjen, ka edhe metoda të tjera që mund t'i eksploroni. Këtu janë disa alternativa:

 1. Ruani në koleksionet tuaja: Instagram ju lejon të ruani rrotullat në koleksionet tuaja, të cilat në thelb janë dosje ku mund të kategorizoni dhe organizoni përmbajtjen tuaj të ruajtur. Thjesht trokitni lehtë mbi ikonën e faqeshënuesit poshtë bobinës dhe zgjidhni koleksionin ku dëshironi ta ruani.
 2. Ndani në historinë tuaj: Nëse dëshironi të ndani një rrotull me ndjekësit tuaj, mund ta bëni këtë duke e postuar në historinë tuaj në Instagram. Prekni ikonën e aeroplanit prej letre poshtë bobinës dhe zgjidhni opsionin "Shto postim në tregimin tënd".
 3. Shkarkoni bobinën: Nëse dëshironi të keni një kopje lokale të rrotullës në pajisjen tuaj, mund ta shkarkoni. Ka aplikacione dhe uebfaqe të ndryshme të palëve të treta që ju lejojnë të shkarkoni video në Instagram. Sidoqoftë, jini të kujdesshëm kur përdorni aplikacione të palëve të treta dhe sigurohuni që ato të jenë me reputacion dhe të sigurt.

konkluzioni

Dërgimi i rrotullave për veten tuaj në Instagram është një veçori e fuqishme që ju lejon të ruani dhe ndani përmbajtjen tuaj të preferuar me lehtësi. Pavarësisht nëse po kërkoni të kuroni një bibliotekë frymëzimi, të ndani përmbajtje me ekipin tuaj ose të planifikoni strategjinë tuaj të përmbajtjes, kjo veçori ju ka mbuluar. Me udhëzuesin hap pas hapi dhe këshillat për zgjidhjen e problemeve të ofruara në këtë artikull, ju do t'i dërgoni mbështjellje vetes si profesionist brenda një kohe të shkurtër. Pra, vazhdoni, provoni dhe zhbllokoni potencialin e plotë të veçorisë së rrotullës së Instagram. Gëzuar ndarjen!

Po, mund t'i dërgoni vetes një rrotull në Instagram duke përdorur hapat e mëposhtëm:

 1. Hapni aplikacionin Instagram dhe shkoni te profili juaj.
 2. Gjeni bobinën që dëshironi t'i dërgoni vetes.
 3. Prekni rrotullën për ta hapur.
 4. Nën bobinën, trokitni lehtë mbi ikonën e aeroplanit prej letre (butoni i ndarjes).
 5. Në seksionin "Dërgo te", zgjidhni "Ndajeni në historinë tuaj".
 6. Prekni "Dërgo" dhe bobina do të dërgohet në historinë tuaj.
 7. Pasi të jetë në tregimin tuaj, mund ta shikoni më vonë në çdo kohë.

Që nga përditësimi i fundit, Instagram nuk ka një veçori të drejtpërdrejtë për të ruajtur rrotullat në kamerën e telefonit tuaj. Sidoqoftë, mund të përdorni aplikacione të palëve të treta ose veçori të regjistrimit të ekranit në pajisjen tuaj për të kapur rrotullën dhe për ta ruajtur atë në telefonin tuaj.

Aktualisht, Instagram nuk ka një veçori që ju lejon t'i dërgoni një mbështjellje dikujt tjetër dhe vetes në të njëjtën kohë. Nëse dëshironi ta ruani bobinën për veten tuaj, mund ta dërgoni në historinë tuaj dhe më pas ta ndani me të tjerët nga tregimi juaj.